HISTÓRIA

Rímskokatolíckej cirkvi Bzince pod Javorinou

Obec Bzince pod Javorinou sa nachádza na Považí. Leží na sútoku Kamečnice a jej prítok Vrzávky, v údolí medzi Malými a Bielymi Karpatami. Nad obcou dominuje Veľká Javorina (970 m), najvyšší vrchol Bielych Karpát. Toto územie bolo osídlené už v dobe bronzovej, o čom svedčia početné archeologické nálezy. Systematické osídlenie je známe až z Veľkomoravskej doby.

Rímskokatolícka farnosť v Bzinciach pod Javorinou vznikla pravdepodobne v 13. storočí.

Kanonická vizitácia z roku 1776 uvádza, že kostol bol vybudovaný templármi v gotickom štýle. V knihe intimátov (interných predpisov) Katolíckej cirkvi z roku 1782 sa píše, že kostol v Dolných Bzinciach pochádza z roku 1215 a je to jeden z najstarších kostolov v celom považskom okolí. Kedysi patril križiakom (Crucigerorum) a tiež hospitalianom (Hospitaliorum), ktorí patrili k stredovekým križiackym mníšskym rádom. Neexistujú však pôvodné písomné dokumenty. Niektoré dokumenty boli zničené pravdepodobne v časoch reformácie, keď bol katolícky kostol v Dolných Bzinciach niekoľko desaťročí v rukách protestantov. Jedná listina však z roku 1340  dosvedčuje, že v Bzinciach pod Javorinou už bola zriadená rímskokatolícka fara. Nad Bzincami sa nachádzalo aj opevnenie „Binche“, ktoré pochádzalo pravdepodobne z obdobia Skýtov. Neexistujú však z neho už ani ruiny.

Archeologické vykopávky v roku 1997 na cintoríne v obci Hrušové, ktoré je teraz miestnou časťou Bziniec pod Javorinou, odkryli múry ďalšieho kostolíka. Išlo o jednoloďovú  stavbu zo 14. storočia.

Rímskokatolícky kostol v Bzinciach pod Javorinou je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Pochádza z obdobia gotiky. Retabulum a bočné oltáre sú neskorobarokové z druhej polovice 18. storočia. Aj sochy svätcov a anjelov pochádzajú z tohto obdobia. Oltárny obraz sv. Michala Archanjela pochádza z 20. storočia. Kazateľnica s polychrómiou, takisto neskorobaroková z druhej polovice z druhej polovice 18. storočia, má na čelnej strane biblický reliéf. Oltáre a retabulum boli dôkladne zreštaurované pred necelými dvadsiatimi rokmi.

Bzince pod Javorinou sú farnosťou, kde sa väčšina obyvateľov hlási k evanjelickej viere. Je tu aj evanjelický kostol. Farnosť je územne veľmi rozsiahla. Jej hranice sú zároveň hranicou štátov (hrebeň Javoriny). Do tejto farnosti patrí aj filiálka v obci Lubina, z dvoch tretín evanjelická, je tam aj evanjelický kostol. Prvé písomné zmienky o Lubine sú spred 600 rokov. Pod obec  Bzince pod Javorinou patrí aj Hrušové, Vrzávka, Cetuna, Hrubá Strana (jej časť). Pod filiálku Lubina patrí Hrabové, Hrnčiarové, Miškech Dedinka, Miškech Salaš, Podkozince, U Dunajčíkov, U Gaľkov, U Kováčov, U Rubaninských, U Valenčíkov a Záhradná u Škulcov.

Pramene

Historia Ecclesiac et Parochie Also BOTTFALVAENSI,spracované p. Ladislavom Vargom od str. 513.

1. „Kostol rímskokatolícky bol postavený v kraji pod Javorinou r. 1215 križiackymi rytiermi – Templárskej rehole za panovania Ondreja II. uhorského kráľa a Inocenta II. – pápeža. Od toho času spravovali kostol a farnosť duchovní z rádu Templárov až do roku 1312, keď boli Klementom II. zrušení,, str. 514

2. Prvá doložená písomná zmienka o tom, že v Bzinciach bola skutočne zriadená kresťanská cirkev a postavený kostol je z roku 1332-1337. Nachádza sa v účtovných knihách pápežského výbercu desiatkov, ktorý zaznamenal, že bol v Bzinciach, ktoré vtedy mali názov „BOT“. Správa je zachytená aj vo Vatikáne v knihe „Monumenta Vaticana I. str. 230.

„ITEM JOHANNES de BOT seu Johannes de Viel solvit III. grossos  (Et pauper eremita)“  uvedené v „Bzince pod Javorinou in Dejiny rímskokatolíckej cirkvi , Ladislav Varga, s.138.

3. Neexistuje zoznam kňazov do roku 1676

• absencia písomných prameňov z dôvodu husitského pustošenia – 1. polovica 15. stor. (1428),
  • 1570 – 1676 kostol v užívaní Evanjelikov,
  • 1691 – 1733 kostol v užívaní Evanjelikov,
  • v roku 1733 sa dekrétom „Caroline Resilútio (Karol III.) sa kostol vrátil k pôvodnému majiteľovi Rímskokatolíckej cirkvi.

4. Od roku 1676 do súčasnosti vo farnosti pôsobilo 39 kňazov.

5. Aktuálny stav:

-  rekonštrukcia, obnova interiéru v druhej polovici 20. storočia - Cyril Rakovický (1985 – 1988),
          -  sanácia vonkajších obvodových múrov, rekonštrukcia  elektriny a maľba celého interéru kostola - Blažej  Čaputa  (2009 –2010).

6. Kostol má 2  zvony z roku 1924:

-  jeden zasvätený Ku cti Najsvätejšej Trojice,

-  druhý zasvätený Ku cti sv. Jána z Kríža.

7. V roku 1700 bola postavená Katolícka škola, opravená v roku 1750, kde sa učili katolícke deti na podklade osvietených reforiem cisárovnej Márie Terézie.

V Bzinciach pod Javorinou dňa 9. mája 2016                                                                                                               Vdp. Mgr. Róbert Ondrík

farabzince@gma­il.com

Bzince pod Javorinou č. 41